Notranji, psihološki vidik sprememb je osrednja tema delavnice.
Notranji, psihološki vidik sprememb je osrednja tema delavnice.
Stres lahko zmanjša produktivnost, poveča napake in zmanjša kreativnost. Čeprav imamo včasih občutek, da nad tem nimamo nadzora, lahko z razumevanjem, vajami in s pogledom iz drugačne perspektive naredimo marsikaj za bolj učinkovito soočanje s stresom.
Čustvena inteligentnost je vedno bolj zaželena kompetenca pri vodjah. Lahko jo razvijamo in s tem izboljšamo odnose v ekipi in povečamo produktivnost Čeprav vsi rastemo skozi življenjske izkušnje, pa je dobrodošla tudi spodbuda od zunaj. V obliki močnih delavnic, kjer najprej pridobimo uvid v lasten način razmišljanja in delovanja. Nato pa v varnem, sproščenem okolju vadimo pristope, ki prinašajo boljši učinek.
V svetu umetne inteligence in hitrih sprememb je čustvena inteligentnost svetilnik, ki olajša plovbo po razburkanem morju življenja. Glavni cilj delavnice je udeležence opremiti z znanjem in veščinami za razvoj čustvene inteligentnosti.
Vlaganje v psihološko varnost: ali se splača? Ali lahko uresničujem svoje želje in potrebe, ne da bi me kdo obsojal? Ali so sodelavci odprti in hvaležni, ko opozorim na priložnosti za izboljšave? Lahko podajam nove, inovativne in drzne ideje? Ali delam v okolju, kjer sem cenjen in spoštovan kot posameznik? Če ste na ta vprašanja odgovorili pritrdilno, delate v organizaciji, kjer je psihološka varnost na visoki ravni.
Psihološka varnost ni le ključna za dobro počutje posameznikov, temveč neposredno vpliva na uspešnost celotne organizacije. Podjetja, ki vlagajo v krepitev psihološke varnosti, ustvarjajo okolje, kjer zaposleni občutijo pripadnost, kar vodi do večje inovativnosti, boljšega sodelovanja in višje produktivnosti.
Psihološka varnost se gradi postopoma, s krepitvijo zaupanja, iskreno komunikacijo in empatijo v medsebojnih odnosih. Celoten proces lahko pospešimo z majhnimi spremembami v komunikaciji in načinu razmišljanja. In s tem vplivamo, vodimo in motiviramo kot sodelavec, vodja ali starš. Tako se povečuje zavzetost in zadovoljstvo zaposlenih, kar vodi do večje produktivnosti. Poleg tega izboljšuje timske odnose in zmanjšuje fluktuacijo kadra, saj se zaposleni počutijo bolj povezane in zavezane podjetju.
Vlaganje v psihološko varnost je naložba v trajnostno konkurenčno prednost podjetja, saj ustvarja delovno okolje, ki spodbuja inovacije in dolgoročno stabilnost. Zato se splača.
Delavnico lahko za vaše podjetje in vaše zaposlene pripravimo po naročilu in jo časovno ter vsebinsko prilagodimo vašim izzivom.
Pomembni cilji delavnice:
Kdo največ pridobi z delavnico?
Metode dela:
Predlagane vsebine so predvidene za delavnico, ki traja 6 pedagoških ur (skupaj s pavzami je cca. 7 ur programa).
Delavnico lahko izvedemo v živo ali v spletnem okolju. Digitalno okolje za izvedbo spletne delavnice izberemo v dogovoru z naročnikom (Zoom, Microsoft Teams, Cisco Webex Meetings ,…). Priporočamo izvedbo v živo.
Delavnica poteka z enim ali po potrebi (veliko število udeležencev) dvema izkušenima moderatorjema. Zasnovana je tako, da spodbudi individualno refleksijo udeležencev, in sicer z uporabo sodobnih digitalnih orodij. Zaradi tega je delavnica precej interaktivna. Udeleženci bodo izmenjali izkušnje, delili dobre prakse, trener pa bo povedano nadgradil s strokovnimi vsebinami in lastnimi izkušnjami. Izvedli bomo demonstracijo novih veščin in spodbudili udeležence k iskanju kreativnih rešitev. Delavnico bomo zaključili z viri in orodji, ki lahko pomagajo pri nadaljnjem razvoju veščin vodenja v negotovem okolju.
Okvirni program delavnice:
Cena : 1200,00€ (+ DDV)
Naročite delavnico: Pošljite povpraševanje na info@skupinaprimera.si ali pokličite +386 40 467 750.
Čeprav se rodimo z različnimi preddispozicijami, nihče ne more napovedati, do kod lahko s predanostjo razvijemo svoje potenciale. Prav nihče. Za napredek na katerem koli področju potrebujemo razvojno miselnost (angl. growth mindset). Da si znamo razložiti napake v novi luči in vztrajati kljub oviram
Vsem je na voljo 24 ur časa dnevno. Vsak dan. Vse dni v letu. Naša odločitev je, kako čas izrabimo.
Ocenjevalni center je ena izmed najučinkovitejših metod za selekcijo in razvoj kadrov. Ustrezno oblikovane praktične naloge nudijo dragocene informacije o kompetencah udeležencev.
Kako premostiti vrzel med človeškim potencialom in tehnološkimi inovacijami? Živimo v dobi umetne inteligence (AI), ki oblikuje našo prihodnost in je že del našega vsakdana. Glavno vprašanje je, kako ostati v koraku s tehnološkimi dosežki in ohraniti konkurenčnost. Poznavanje načinov uporabe umetne inteligence je pomemben, a ne zadosten pogoj, da bo podjetje uspešno uporabljalo AI. Za to moramo razviti pravo miselnost in pridobivati potrebna znanja ter veščine, ki nam omogočajo smiselno uporabo tehnologije pri delu.
Na delavnici raziskujemo preobrazbo delovnih mest in kompetenc, ki so posledica uvajanja AI na delovno mesto in razmišljamo o praktičnih strategijah za vključevanje AI (ChatGPT) v delovne procese. Predvsem pa se posvetimo prepoznavi in razvoju ključnih mehkih veščin, ki so nujne za uspeh v digitaliziranih okoljih.
Kdo največ pridobi z delavnico?
Pomembni cilji:
Metode dela:
Delavnica poteka v interaktivni obliki s kombinacijo predavanja, skupinskih diskusij, študij primerov iz resničnega sveta in praktičnih vaj. Delavnica poteka v živo, so pa nekatere aktivnosti hibridne, zato je prenosni računalnik zaželen pripomoček. Udeleženci pridobivajo znanje skozi različne oblike učenja, vključno z digitalnimi orodji in platformami za simulacijo realnih scenarijev (ChatGPT).
Delavnica traja predvidoma 6 pedagoških ur z dvema 15-minutnima odmoroma. Trajanje in vsebine lahko prilagodimo glede na vaše želje.
Cena:
200 € / pedagoška ura + DDV
Naročite delavnico: Pošljite povpraševanje na info@skupinaprimera.si ali pokličite +386 40 467 750.
Radi razmišljate o tem, kako bi bilo mogoče izdelke ali storitve še izboljšati? Morda delate na področju, kjer se to od vas izrazito pričakuje?
Več in pogostejše delo na daljavo prinaša nove izzive tudi za vodje. Poskrbite, da boste za tovrstni način dela pripravljeni in bodo digitalna orodja vaš zaveznik.
Z delom od doma smo se v intenzivnejši obliki srečali zaradi izrednih okoliščin, toda prav lahko se zgodi, da se bo tak način dela ponekod ohranil tudi kasneje. Kako učinkoviti smo pri tem in kako lahko to izboljšamo?